Operace páteře
Nejčastějším důvodem k operacím páteře u psů je postižení meziobratlových plotének (extruze nebo protruze disku). Dále také často řešíme traumata páteře (fraktury a luxace obratlů) a tumory v oblasti páteřního kanálu. Tato postižení se projevují od bolestí v krční, hrudní nebo bederní části páteře, přes mírnou slabost končetin a ataxii až po ochrnutí jedné nebo více končetin.
Při podezření majitele na postižení páteře je nutné zajistit absolutní klid (umístit mazlíčka do ohrádky nebo výstavní klece) a nechat ho podrobně neurologicky vyšetřit. V žádném případě nepodávat léky tišící bolest (analgetika, nesteroidní antiflogistika, kortikoidy), dokud není stanovena diagnóza. Po takovém utlumení bolesti dochází často v průběhu několika dnů k dramatickému zhoršení neurologického stavu (pes, který byl schopen pohybu, se na nohou již neudrží).
Diagnostika se provádí na základě neurologického vyšetření a myelografie (rtg vyšetření s aplikací kontrastní látky do páteřního kanálu), případně vyšetření CT nebo MRI.
Úspěšnost chirurgického řešení při extruzi/protruzi disku je více než 90%, pokud je zachovaná hluboká citlivost (pes reaguje otočením hlavy, štěknutím na bolestivý podnět – např. štípnutí do prstu postižené končetiny).
Pokud od ztráty hluboké citlivosti neuplynulo více než 24 hodin provádíme urgentní chirurgický zákrok a i v těchto případech dochází k úspěšnému vyléčení.
Nejez R., Čada F., Fictum P., Škorič M. Spinální meningiom u psa. Veterinární klinika 2011;8:139-143